Talving, Arne, Hernhag, Marcus. Aktsiatega rikkaks ja vabaks. – [Tallinn] : Äripäev, 2021. 

Rootslased Marcus Hernhag ja Arne Talving räägivad raamatus endast ning jagavad nõuandeid, kuidas igaüks finantsvabaduse saavutada võib. 

Marcus Hernhag on pärit Dalarna keskklassiperekonnast ning rahapuudust ei ole ta enda sõnul kunagi tundnud. Siiski elasid tema vanemad säästlikult ja see eeskuju meeldis talle. Marcus ütleb, et ostmine ja magusasöömine lapsena ei olnud tema tugevam külg. Pigem laenas ta oma taskuraha intressiga hoopis emale ja isale. See toimus vanemate algatusel, ka intressi maksmine. 

Raamatu kaks esimest osa ongi Marcus Hernhagi sulest. Esimeses osas räägib ta jõukate inimeste mõtteviisist ja harjumustest, tarbimisest ja säästmisest ning rahatarkusest ehk sellest, “kuidas end rikkaks elada”. Teises osas tutvustab ta võimalusi, kuidas kapitali eest nii hoolitseda, et see tarbetute riskideta omaniku kasuks töötaks, keskendudes erinevatele aktsiainvesteeringute strateegiatele. 

Arne Talvingu vanemad jõudsid Eestist Soome kaudu Rootsi 1945. aastal. Ta sündis Rootsis kolme õe järel pere neljanda lapsena, kasvas üles ühes Kesk-Rootsi eramajade piirkonnas ja lapsepõlv oli turvaline. Ometi mäletab ta, et lapsepõlves oli neil teistest vähem asju ning vanemad nägid kõvasti vaeva, et ots otsaga kokku tulla. 

Tema lugu on raamatu kolmandas osas. Finantsvabaduse saavutas ta noorelt just tänu suhtumisele rahasse ja selle võimesse aja jooksul kasvada. Siingi tuleb juttu tarbimisest ja säästmisest, viimasele on lausa pühendatud eraldi peatükk “Säästa mugavalt – 62 nutikat nõuannet”. Lisaks saab lugeda investeerimisest väärtusaktsiatesse ning börsi suundumustest. Raamatu selle osa lõpetab kokkuvõttev peatükk Arne Talvingu nutikate investeeringute mõtetest. 

Neljandas osas tutvustab oma investeerimisfilosoofiat Marcus Hernhag. 

Viienda osa pealkiri on “Aktsiamatš”, kus selgub, kas mehed mõtlevad kõiges ühtemoodi või hoopiski mitte. Esitatud on hulk börsi ning investeerimisega seotud küsimusi ja vastuseks saab lugeda autorite poolt- ning vastuväiteid. 

Raamatu lõpus on ka mõned veebilingid leidmaks lisainfot autorite tegemiste ning Rootsi investeerimisvõimaluste kohta. Samuti leiab siit sõnastiku, kuhu on koondatud valik majandus- ja finantstermineid, mis algajale investorile abiks võivad olla. 


Hernhag, Marcus. Leia maailma parimad aktsiad : Warren Buffetti väärtusaktsiate strateegiast. -[Tallinn] : Äripäev, 2021. 

Selles raamatus keskendub autor Warren Buffetti väärtusaktsiate strateegia selgitamisele ehk kuidas otsida ja leida maailma parimaid aktsiaid. 

Mis on väärtusaktsia? Mis vahe on väärtusaktsial ja väärtusfirmal? Kuidas praktikas sihthinda arvutada ja aktsiaid hinnata? Mis on P/E suhtarv, P/B suhtarv, dividendimäär, Greenblatti maagiline valem, EV/CE ja DCF ning tehniline analüüs? Kui see kõlab sinu jaoks põnevalt, siis siin raamatus seletab autor need erinevad aktsia sihthinna arvutamise viisid lihtsalt ja arusaadavalt lahti. 

Lisaks saab teada, millal on õige aeg aktsiat osta ning millal müüa, millised on riskide vähendamise alused ja millised väärtuslõksu tunnused. 

Raamatu lõpus on kaks kokkuvõtvat peatükki, kus autor toob ära väärtusinvestori kaheksa rusikareeglit ning räägib, millised on tema enda isiklikud kriteeriumid aktsiatele, mida tasub osta. Veel saab raamatust ülevaate teiste varade väärtusinvesteeringutest ja börsistatistikast läbi aegade. Ja sarnaselt eelmise raamatuga jagatakse ka siin veebilinke neile, kes sel teemal rohkem teada tahavad ning leiab sõnastiku majandus- ja finantsterminite seletustega. 

Lõpetuseks – kuna raamatute autorid on rootslased, siis on tekstis toodud näited üsna Rootsi-kesksed. Samas on raamatud kirjutatud lihtsalt ja ladusalt, siit leiab palju kasulikke näpunäiteid ning lugemine pakub inspireerivat mõtteainet.