Lück, Heiner. Der Sachsenspiegel : das berühmteste deutsche Rechtsbuch des Mittelalters. – Darmstadt : Lambert Schneider, 2017. – 176 lk.

Meie lugejatel on suurepärane võimalus tutvuda mõjusa õigusraamatuga keskajast, mida peetakse ühtlasi ka esimeseks saksakeelseks proosateoseks. Õigusajaloolane ja rahvusvaheliselt tunnustatud ekspert, professor Heiner Lück käsitleb oma raamatus Der Sachsenspiegel : das berühmteste deutsche Rechtsbuch des Mittelalters Saksi õiguspeegli tekkimist, sisu ja levimist, tutvustab selle koostajat Eike von Repgow-d ning vaatleb õiguspeegli mõju kuni tänapäevani, leides nt kohtupidamises üllatavaid paralleele. Raamatu eriliseks väärtuseks on käsikirjadest säilinud miniatuurmaalid, mis aitavad ette kujutada elu hiliskeskaegses ühiskonnas. Nende rikkalikesse detailidesse süüvides saame aimu kehtinud õigussuhetest.

Saksi õiguspeegel (sks Sachsenspiegel, ingl Saxon Mirror) on Saksi õiguse üleskirjutus 13. sajandist, mis sisaldab maa-, era- ja kriminaalõiguse norme ning lääniõigust. See oli püüe süstematiseerida ja ühtlustada seni kodifitseerimata maa- ja lääniõigust ning regiooniti väga erinevaid õigusnorme. Seda loetaksegi Eike von Repgow suurimaks teeneks. Saksi õiguspeegel kehtis keskajal peamiselt Põhja-Saksamaal. Ta mõjutas tugevalt ka meie peaaegu et esimeseks koodeksiks nimetatud Liivimaa õiguspeeglit.

Loe lisaks:
Repgow, Eike von. The Saxon mirror : a Sachsenspiegel of the fourteenth century / translated by Maria Dobozy. – Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 1999 (USA, 2020?). – XI, 263 lk.

Law and private life in the Middle Ages : proceedings of the sixth Carlsberg Academy Conference on Medieval Legal History 2009 / Per Andersen, Mia Münster-Swendsen & Helle Vogt (eds.). – Copenhagen : DJØF, 2011. – 257 lk.

Lück, Heiner. Aspects of the transfer of the Saxon-Magdeburg Law to Central and Eastern Europe // Rechtsgeschichte (2014) issue 22, p. 79-89.

Sootak, Jaan. Kodifitseerimine, õigussüsteem ja terminoloogia karistusõiguse näitel // Õiguskeel (1/2014)

Leesment, Leo. Abweichungen des Livländischen Rechtsspiegels vom Sachenspiegel. – Tartu, 1937. – Lk. 348-358.

Vaata ka:
Reichel, Gisela. Die Dresdner Bilderhandschrift des Sachsenspiegels. – Dresden : Verlag der Kunst, 1955. – 20 lk.