OECD ajutises aruandes ”OECD Interim Economic Assessment Coronavirus: The world economy at risk” rõhutatakse, et maailmamajandus on hetkel kõige ebakindlamas olukorras pärast eelmist finantskriisi. Koronaviirus (COVID-19) on löögi andnud globaalsele majanduskasvule, mis on viimase kahe aasta jooksul jahenenud tagasihoidlikule tasemele. Majandusnäitajad, näiteks söenõudlus, viitavad Hiina majanduse järsule aeglustumisele 2020. aasta esimeses kvartalis. Kuna Hiina osakaal maailma SKP-s on 17%, maailmakaubanduses 11%, turismis 9% ja üle 40% ülemaailmsest nõudlusest, siis negatiivne mõju ülejäänud maailmale on märkimisväärne.

Märtsi alguses ilmunud aruandes kirjutatakse, et see, kui kaugele epideemia levib, määrab majanduslikud väljavaated. Negatiivse riskiga stsenaariumi korral, on aeglustumine järsem ja pikem. Prognoositakse ka, et maailma SKT tase langeb sel aastal 1,5% – ni vähendades OECD varasema 2020. aasta prognoosi poole võrra. Piiramismeetmed ja nakkushirm mõjutaksid tootmist, tekitaksid suuri kulusid ja viiksid paljud epideemiast mõjutatud riigid otse majanduslangusse.

Poliitiline prioriteet on epideemia ohjeldamine ja raskete haigusjuhtude piiramine. Valitsuse kulutused tuleks kõigepealt suunata tervishoiusektorile, viirusepuhangutega võitlemisele ja teadusuuringute toetamisele. Täiendavad poliitilised meetmed võivad vähemalt leevendada majanduslikku ja sotsiaalset langust.

Lisateabe saamiseks külastage viimast majandusülevaadet, mis ilmus 2. märtsil 2020.

OECD raamatuid loe OECD iLibrary vahendusel.