Sel aastal toimuvad Eestis juba neljandat korda Euroopa Parlamendi valimised.

Valimispäev on Eestis 26. mail. Eel- ja e-hääletada saab 16.-22. maini.

Varasematel kordadel ei ole Eesti kodanikud kuigi aktiivselt valimistel osalenud. 2004. aastal oli osalusprotsent 27 %, 2009. aastal – 43 % ja 2014. aastal – 36 %.

2019. aasta valimistulemused selguvad 26. mai öösel, sest reeglite kohaselt ei tohi üheski liikmesriigis valimistulemusi avaldada enne, kui viimased valimisjaoskonnad Euroopa Liidus on suletud.

Eestist valitakse Euroopa Parlamenti kuus saadikut, seitsmendana valitud isik saab Euroopa Parlamenti siis, kui Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkub.

Euroopa Parlamendi valimistel saavad hääletada Eesti kodanikud ja siin alaliselt elavad ning hääletamiseks soovi avaldanud teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud. Erinevalt riigikogu või kohaliku omavalitsuse valimistest on Euroopa Parlamendis terve Eesti üks valimisringkond. Eestist kandideerib Euroopa Parlamenti tänavu üheksa erakonda ja viis üksikkandidaati, kokku 66 kandidaati. Kuuel erakonnal on täisnimekiri ehk üheksa kandidaati, kahel on kolm kandidaati, ja ühel üks kandidaat.

Euroopa Parlamendi liikmete arv väheneb pärast Brexitit 705-le. Juhul kui Ühendkuningriik on jätkuvalt ELi liige 2. juulil, jätkab parlament 751-liikmelisena kuni Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumiseni.

Kasulikud lingid:

Valimised Eestis: https://www.valimised.ee/et

Euroopa Parlamamendi valimised 2019: https://www.euroopa-valimised.eu/

#seekordlähenvalima kampaanialeht: https://www.seekordlahenvalima.eu/