1. jaanuaril 2019 sai Rumeeniast peale Euroopa Liiduga liitumist 2007 esimest korda pooleks aastaks ELi nõukogu eesistujariik.

ELi Nõukogu eesistuja kaheks peamiseks ülesandeks on nõukogu ja selle ettevalmistavate organite istungite ja koosolekute planeerimine ja juhatamine ning nõukogu esindamine suhetes teiste ELi institutsioonidega.

Rumeenia eesistumisperioodi motoks on „Ühtekuuluvus, ühine Euroopa väärtus“ (“Cohesion, a common European value”).
Tööprogramm keskendub neljale peamisele prioriteedile: lähenemine Euroopas; turvalisem Euroopa; Euroopa kui tugev ülemaailmne osaleja ja ühiste väärtuste Euroopa.
Rumeenia eesistumise aega langeb Ühendkuningriigi lahkumine EList märtsis ning Euroopa Parlamendi valimised mais. Olulisimaks teemaks saab EL-i tulevase eelarve kujundamine.

Rumeeniaga saab alguse ka uus kolmikeesistumine koostöös Soome ja Horvaatiaga. Trio eesistumise formaati (Trio Presidency ehk Troika) rakendatakse alates 2007. aastast. Selleks koostatakse 18-kuuline programm, millele lisandub iga eesistujariigi rahvuslik programm.

Rumeenia korraldab 9. mail Sibius Euroopa Ülemkogu mitteametliku tippkohtumise, kus juhid arutavad ELi tulevikuplaane. See on esimene kohtumine pärast Ühendkuningriigi EList väljaastumist ja viimane enne Euroopa Parlamendi valimisi 23.–26. mail.

Riigi eesistumist varjutavad aga Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri väljaütlemised, et sisepoliitilised tülid võivad rikkuda Rumeenia eesistumise. Presidendi sõnul peaks EL-i liikmesriik eesistujana sisepoliitilised probleemid summutama või kõrvale jätma. Rumeenia peaministri Viorica Dăncilă on Junckerile kinnitanud, et Rumeenia on hoolimata muredest valitsuse kohtureformi ja katsete üle õigusriiki nõrgestada EL-ile pühendunud.

Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Matti Maasikas on Rumeenia eesistumise kohta meedias öelnud, et töö mis toimub Brüsselis, toimub kogenud diplomaatide juhtimisel ja koordineerimisel ja seda ta küll praegu ei näe, kuidas need kodused asjad võiksid liiga palju mõjutada.

Ühe Eesti eesistumise korraldaja, RIA peadirektori asetäitja Uku Särekanno hinnangul on esimesed eesistumise kuud kõige kriitilisemad. Kommenteerides Junckeri hinnangut, selgitas Särekanno, et kuigi suurema osa tööst teevad ära ametnikud, peavad ministrid jätma mulje, et tegemist on usaldusväärse riigiga, kelle peale saab loota.

Rumeenia võttis eesistumise üle Austrialt ja annab selle juuli lõpus üle Soomele.

 

Kasutatud allikad:

Juncker: sisepoliitiline vaen võib rikkuda Rumeenia EL-i eesistumise // ERR uudisteportaal (2019) 11.01
ERR Brüsselis: Maasika hinnangul Rumeenia siseasjad eesistumist ei mõjuta // ERR uudisteportaal (2019) 10.01
“Välisilm” uuris, kas Rumeenia on EL-i eesistumiseks valmis // ERR uudisteportaal (2019) 7.01

Rumeenia eesistumise kajastusi välismeedias:

Romania to take over EU presidency amid fears for rule of law // The Guardian (2018) 30.12
Romania, Fighting the E.U., Prepares to Lead It // The New York Times (2018) 30.12
Romania to take EU presidency role // Euronews (2019)
Romania takes over EU presidency amid strained relations with Brussels // France24 (2019) 01.01
Romania glosses over presidency preparedness concerns // EurActiv, 10.01.19
Romania says political infighting won’t hamper its EU presidency // Reuters (2019) 10.01
Romania’s EU presidency overshadowed by corruption cases // Deutsche Welle (2019) 11.01

 Foto: Rumeenia eesistumise pidulik avaüritus.