Vaba kultuur ehk loovuse loomus ja tulevik / Lawrence Lessig. Tartu : MTÜ Wikimedia Eesti : Tartu Ülikooli Kirjastus, 2017. 331 lk.

Ameerika õigusteadlase ja akadeemiku Lawrence Lessigi  tuntuim ja mõjukaim teos „Vaba kultuur” ilmus 2004. aastal. Raamatu eessõnas märgib autor: „Vaba kultuur, mida selles raamatus kaitsen, on tasakaal anarhia ja ülereguleerimise vahepeal. Omand on nii vabas kultuuris kui ka vabal turul. Omandiõiguse ja lepped jõustab riik. Kuid nii, nagu vabaturg muutub väärarengu korral feodaalseks, võib ka vaba kultuur langeda äärmuslusse seda kujundava omandiõiguse toel. See on see, mida ma tänases kultuuris kardan. Just sellise äärmusluse vastu ma selle raamatu kirjutasingi”.

Kuigi Lessig käsitleb autoriõiguslikke konflikte eelkõige angloameerika õigussüsteemist lähtuvalt, on probleemid samad mujalgi. Analüüsile lisab väärtust see, et autor mitte ainult ei kirjelda olukorda, vaid pakub välja ka uusi põhimõttelisi lahendusi vaba kultuuri kaitsmiseks ja edendamiseks.

Nüüd on see vaba kultuuri klassikaks kujunenud raamat ilmunud ka eesti keeles.

Vaata ka:
Lessig, Lawrence. Free culture : how big media uses technology and the law to lock down culture and control creativity. New York : Penguin Press, 2004. XVI, 345 lk.

Lessig, Lawrence. Free culture : the nature and future of creativity. London : Penguin Books, 2005. XVI, 345 lk.

Lessig, Lawrence. Remix : making art and commerce thrive in the hybrid economy. New York : Penguin Books, 2009. XXII, 327 lk.

Loe lisaks:
Lessig, Lawrence. Remiksimiseks vaba(statud) kultuur // Vikerkaar (2011) nr. 10/11, lk. 117131

Veede, Raul. Kultuurivabadus ja vaba kultuur // Müürileht (2014), lk. 5