Iga aasta 9. mail tähistatakse Euroopa päevaga rahu ja ühtsust Euroopas. Sellel kuupäeval on ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäev.

1950. aastal Pariisis peetud kõnes esitas tolleaegne Prantsusmaa välisminister ning riigimees ja õigusteadlane Robert Schuman ettepaneku uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta tegi ettepaneku luua Euroopa Söe- ja Teraseühendus (ESTÜ), mille liikmed koondaksid oma söe- ja terasetootmise. Tõuke nn Schumani plaani koostamiseks andis talle Euroopa ühendamisele pühendunud Prantsuse poliitika- ja majandusteadlane Jean Monnet.

ESTÜ, mille asutajaliikmed olid Prantsusmaa, Lääne-Saksamaa, Itaalia, Madalmaad, Belgia ja Luksemburg, oli esimene mitmetest riigiülestest Euroopa institutsioonidest, millest lõpuks kujunes välja praegune Euroopa Liit.

Milanos 1985. aastal toimunud ELi tippkohtumisel otsustati, et 9. mail hakatakse tähistama Euroopa päeva, mis on üks neljast ELi sümbolist. Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi kohalikud esindused liikmesriikides korraldavad sel päeval üritusi ning pakuvad tegevust igas vanuses inimestele. Euroopa päeval on ELi institutsioonides avatud uste päevad.


Vaata ka:

Schuman, Robert. Euroopa nimel / [tõlkinud Marek Tamm] ; eessõna: Tunne Kelam.Tallinn : Varrak, 2003.

Middelaar, Luuk van. Teekond Euroopasse : kuidas kontinendist sai liit /[tõlge inglise keelest: Pärtel-Peeter Pere ; toimetaja Toomas Hiio]. – Eesti Maailmavaate Sihtasutus, [2014].