Mõiste Eesti kodanik ulatub koguni 1918. aastasse, mil Maanõukogu võttis 26. novembril vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta. Määruses on kirjas muuhulgas ka täna teada-tuntud tõde, et ükski isik ei tohi omada samaaegselt Eesti Vabariigi ja mõne muu riigi kodakondsust. Samuti on selgelt välja toodud, et Eesti Vabariigi kodakondsus saadakse kas sünniga või naturalisatsiooni korras. Tänaseks on Eesti kodanikuks olemine saanud aga laiema tähenduse: Eesti kodanik on ka Euroopa kodanik.

Eestis tunnustatakse kodanikupäeva puhul inimesi, kes on kaaskodanikele eeskujuks oma ettevõtlikkuse ja teotahte poolest. Aasta kodaniku aunimetust on välja antud 14 korda. Sel aastal pälvis aunimetuse arvamusfestivali idee elluviija Kristi Liiva. Peale selle antakse alates 1998. aastast välja kodanikupäeva aumärke. Tänavu pärjati aumärgiga 15 inimest, 1998. aastal sai aumärgi aga koguni 57 inimest.

Lisaks kutsume üles kõiki aktiivseid kodanikke, kes tegelevad kodanike kaasamise algatuste või Euroopa lähiajaloo teemaliste projektidega, osalema Euroopa Liidu rahvusvahelise koostöö toetusprogrammis „Kodanike Euroopa 2014-2020“. Taotluste esitamise tähtaeg on 1. märts. Loe programmist lähemalt: kodanikeeuroopa.kysk.ee