Parlamendiraamatukogu rolli mõtestab Rahvusraamatukogu parlamendiinfo keskuse juhataja Karmen Linask

Miks Rahvusraamatukogu on parlamendiraamatukogu

Eesti on üks väheseid riike, kus rahvusraamatukogu ja parlamendiraamatukogu on ühendatud. Sarnased raamatukogud maailmas on USA Kongressi Raamatukogu ja Jaapani Rahvusraamatukogu. 1918. a asutatud raamatukogu loodi just Riigikogu jaoks ning tänaseks oleme kasvanud rahvusraamatukoguks, kogudes, hoides ja tehes kättesaadavaks kogu rahvusliku kirjavara. Kindlasti on meie väikese riigi puhul säästlikum ja efektiivsem üks korralik raamatukogu, mida saab kasutada nii Riigikogu liige kui ka riigi kodanik.

Tänase raamatukogu puhul oleme tänulikud kauaaegsele direktrissile Ivi Eenmaale, tänu kellele sai taasloodud riigivalitsemiseks vajalik seadusandlik kogu. Taasiseseisvumise algusaastatel olid õiguskirjanduse hankimisel suureks toeks USA Kongressi Raamatukogu ja Austria valitsus. Rahvusraamatukogu on ka 14 rahvusvahelise organisatsiooni depooraamatukogu, siit leiab materjale, dokumente ja andmebaase Euroopa Liidu, NATO, IMF, ILO, ÜRO jt kohta.

Kellele on parlamendiraamatukogu suunatud?

Lisaks Riigikogu ja teiste põhiseaduslike institutsioonide infoteenindusele saavad meie kogusid ja väljaandeid kasutada kõik õigus- ja ühiskonnateaduste huvilised. Suure osa kasutajaskonnast moodustavad ministeeriumite ja ettevõtete spetsialistid, juristid ja tudengid.

Võin julgelt öelda, et meil on Eesti parimaid õiguskirjanduse kogusid, panustame aktiivselt majanduse, poliitika ja Euroopa Liidu kirjanduse hankimisse. Parlamendiraamatukogude üks eripära on koostada akadeemilist kirjandust ja teadusartikleid tutvustavaid teemaväljaandeid. Seda teeme ka meie. Näiteks Eesti teadusuuringuid tutvustab Ühiskonnauuringud, värskeid õigusalaseid teadusartikleid Summaria Iuridica, aktuaalseid Euroopa Liidu teemasid Fookusleht ja Riigikogu liikmete meediategevust iganädalane DIXI. Need väljaanded on kõigile vabalt veebis kättesaadavad.

Kui väljaannetes tutvustatavaid artikleid või raamatuid ei ole võimalik veebist täistekstidena saada, ootame teid raamatukokku lugema või koju laenama ning võimalusel saadame e-tekste meilile. Samuti aitame lugejatel leida neid huvitava teema kohta materjale, olgu see siis riigi julgeolek, küberkuritegevus, teenuse disain või ettevõtlusteooriad. Siin loetletu on vaid üks osa meie tegevusest. Korraldame veel koolitusi, aruteluõhtuid, koostame näitusi ja ajaloolisi sündmusi kajastavaid väljapanekuid. Olen väga uhke meie entusiastliku ja professionaalse naiskonna üle, kelle silm särab nii lugemissaalis kui ka teemapäringuid lahendades!

Millal saab parlamendiraamatukokku tulla?

Rahvusraamatukogu on Tõnismäel avatud E-R 10.00-20.00, L 12.00-19.00.

Olete väga oodatud 5. korrusel ühiskonnateaduste saalis (valdkonnad: majandus, poliitika, sotsioloogia, statistika, infoteadused, psühholoogia, ettevõtlus, juhtimine) ja Euroopa Liidu infokeskuses ning 6. korrusel õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide saalis.

Riigikogu liikmed ja ametnikud saavad külastada meie Toompea lossis asuvat lugemissaali.

Vastame küsimustele ka meie Parlamendiraamatukogu Facebooki lehe ja Parlafoni blogi kaudu. Rahvusraamatukogu kodulehel saab meiega ühendust Küsi meilt teenuse kaudu.

Meeldivate kohtumisteni raamatukogus ja uudiskirja vahendusel